Kuchnia grecka – charakterystyka

Czym wyróżnia się kuchnia klasycznego Greka? Nieważne, czy zajrzysz mu do talerza w porze obiadu, w domowym zaciszu, czy odwiedzisz standardową grecką restaurację – pewne jest, że kulinaria tego zakątka Europy jak najbardziej będą lekkie, wartościowe, ale i odżywcze i zdrowe.

Każdy prawdziwy  Grek obala mit, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, robiąc istną rewolucję, a mianowicie uznając za kluczowe potrawy serwowane na kolację, której pozostali Europejczycy bardzo często unikają, tym bardziej, że Grecja słynie z dość późnych kolacji – serwowane są one zazwyczaj między 22 a 23 godziną, a niekiedy nawet i później. Podstawowy napój, poza winami typu retsina, jakie przyprawia się żywicą sosnową, to także frappe- zimna kawa. Warto także wspomnieć o szeregu rozmaitych owoców morza, ryb, oliwkach, oliwie z oliwek, czy warzyw typu bakłażan oraz cukinia, stanowiących zdecydowaną podstawę specjałów tego rejonu kontynentu europejskiego.

Do najbardziej popularnych greckich pozycji w menu zalicza się fasoladę, czyli zupę z fasoli, tzatziki, a więc charakterystyczny sosik, który ma jogurt plus ogórki i czosnek. Będąc w Grecji warto skosztować przystawkę zwaną  mezes, a więc serwowaną z winem bądź likierami anyżowymi. Przykładem owych przystawek jest chociażby ser feta z oliwkami. Yemista natomiast to warzywa faszerowane, które z reguły nadziewa się papryką i pomidorami. Chałwa – doskonale znana z naszych supermarketów – to rarytas z Grecji. Nie bez znaczenia jest także specyficzne przekładane ciasto, które rozsławiło ten obszar na mapie naszego kontynentu, a mianowicie chodzi o baklawę.