Angielska kuchnia od podszewki

Podstawową kuchnią świata, chętnie wybieraną w restauracjach oraz równie chętnie serwowaną na domowych talerzach okazuje się kuchnia angielska. To niesamowicie oryginalna, mocno wyrazista i wyjątkowo specyficzna  gastronomia, o której można byłoby pisać sporo, ale w niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po rarytasach Wielkiej Brytanii. Więcej w dalszych fragmentach.

Kuchnia angielska opiera się na daniach tradycyjnych, jakie bazują na smakach przejętych od wielu innych narodowości. Bardzo wiele w nich naleciałości z dawnych przysmaków charakterystycznych na Wyspach Brytyjskich. W końcu jako imperium kolonialne, ma się ten zakątek czym pochwalić i to także z gastronomicznego punktu widzenia. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę na wstępie omawiania pozycji w menu Anglii to typowe angielskie śniadania. Ponadto Anglia słynie z herbaty pitej non stop i w najlepszej jakości, a także klasycznego obiadu jakim jest ryba z frytkami. Na pewno nie można powiedzieć, że kuchnia angielska w swym tradycyjnym wyrazie jest lekka, tak jak przykładowo kuchnia grecka. Jest dość ciężka i kaloryczna, ale jakże smakowita.

Podstawą tej kuchni okazuje się ubogość rodzimych, narodowych potraw, zaś wiele ich zapożyczenie z rozmaitych innych kulinarnych obszarów świata. I tak trzeba wspomnieć na pewno o hash browns  czyli specyficznych plackach ziemniaczanych, jakie są podawane otulone chrupiącą panierką. To nie tyle danie główne, co często jedzona przystawka, drobna przekąska na rozgrzewkę, a wielokrotnie znajdująca się w pozycjach menu śniadaniowego. Kolejnym ważnym daniem jest jagnięcina z sosem miętowym, która w odróżnieniu od kuchni typowej w Polsce, jest spożywana bardzo często, tak jak u nas wieprzowina. Będąc w Londynie, nie można natomiast pominąć befsztyku po angielsku, czy też świątecznego puddingu, który nie tylko jest przygotowywany na święta, ale także można go dostać w przepysznej wersji przez cały okrągły rok. Do tego dochodzi robiona z ciasta francuskiego pasta kornwalijska, jaka ma w sobie farsz w postaci zmielonej jagnięciny, czosnku, przypraw i ziół oraz cebulki i kolendry.