Chińskie rarytasy

Chińska kuchnia słynie w głównej mierze z orientalnych potraw, które są mocno przyprawione. Jest ona najpowszechniejsza na świecie, przekonując do siebie z dnia na dzień coraz większe grono zwolenników. Czym się wyróżnia? Zobacz w dalszych  fragmentach.

Kuchnia orientalna jest to szereg specjałów w menu, jakie są nam doskonale znane, które opierają się na wielorakich typach mięs, a zwłaszcza w dużym stopniu Kadry i płace Warszawa kurczaku, jaki Chińczycy uwielbiają. Chińskie rarytasy tego typu to chociażby kurczak w pięciu smakach. Do tego, nie możemy pominąć ryby w sosie curry. Warto także wspomnieć o składnikach bazowych, w oparciu o które tworzy się te dania. Są to przykładowo różnorodne oleje. W tym wypadku w grę wchodzi olej z orzechów ziemnych, jaki idealnie sprawdza się podczas smażenia. Nadaje się do takiej obróbki żywności, gdyż może być podgrzewany do wysokich temperatur, a mimo wszystko nie traci na swej jakości. Co więcej, musimy też nadmienić o occie ryżowym, ciemnym i jasnym. Podstawą musi być również wino ryżowe, które odznacza się dość niedużą ilością procentową, ale charakterystycznym posmakiem. Suszona papryczka chilli to następny punkt na kulinarnej mapie Chin. Proces przygotowania jest tu istotny i  nieprzypadkowy – aby uzyskać wyrazisty smak chilli, papryczka zostaje ususzona w całości, a dopiero później jest kruszona.

W przypadku sosów zaś dominują dwa – jasny sos sojowy a także ostrygowy. Podczas gdy ten pierwszy z wyżej wymienionych jest słony, drugi wyróżnia się słonością podwójną. Często zastępuje się sos ostrygowy, a dokładniej ostrygi, z jakich się go robi, grzybami. Olej sezamowy zaś to olej z domieszką aromatu orzechowego.