Chińskie potrawy, które trzeba znać

Wśród popularnych kuchni świata, na pierwszy rzut nasuwa się kuchnia chińska. Jest to gastronomia orientalna, wyróżniająca się przede wszystkim olbrzymią ilością ziół i przypraw, a co za tym idzie znakomicie nadająca się dla  smakoszy tego, co naprawdę pikantne. O narodowych specjałach tego zakątku świata dowiesz się natomiast, zgłębiając nasz poradnik.

Potrawy chińskie, jakie warto wziąć pod uwagę to przede wszystkim dania oparte na produktach węglowodanowych. W ich skład wchodzą słodkie ziemniaki, gryka, pszenica, kukurydza oraz ryż. Warzywne dania zaś to rarytasy na bazie rzepy, grzybów, papryczki chilli w dużej ilości, ale też groszku, bobu, soi, amarantu, rzodkwi, kapusty pekińskiej. Owoce natomiast jakie dominują wśród Chińczyków to daktyle, jabłka, brzoskwinie, morele, gruszki i śliwki. Nie może w tej części kontynentu azjatyckiego zabraknąć także mięsa, jakie jest tam jedzone często i w sporych ilościach – wieprzowina, kurczak, bażant, ryby, dziczyzna, kaczka, baranina, wołowina.

Łączy się wyżej wymienione składniki tak, żeby miały stosowne proporcje i to właśnie zachowanie tychże proporcji jest sekretem udanego  jadłospisu i tajnikiem kuchni orientalnej z jakiej słyną Chińczycy. Musimy wiedzieć, że potrawy są dzięki ziołom i przyprawom bardzo harmonijne, wyróżniając się zapachem, aromatem, posmakiem, intensywnością i wyrazistością. Zyskują ogromne grono swych zwolenników, niezależnie od kraju. Warto wiedzieć, że kuchnia chińska to pojęcie bardzo ogólne i wlicza się w nie wiele odmian rarytasów, jakie ściśle uzależnione są od regionu, w jakim zamieszkują Chińczycy – nieco inna będzie kuchnia pekińska, syczuańska, kantońska oraz szanghajska.