Gastronomia włoska

Włoskie specjały okazują się bardzo dobrze znane nie tylko na obszarze Europy, gdzie sięnimi zajadamy od dawien dawna, ale i w najdalej oddalonych od słonecznej Italii rejonach świata. To szereg wyrafinowanych i wybornych dań, których smakowitość zachęca do tego stopnia, że wielu ludzi decyduje się na serwowanie włoskich  rarytasów na co dzień. O czym zatem mowa, kiedy w grę wchodzić ma klasyczne jedzenie Italii? Sprawdź poniżej!

Kuchnię włoską zna każdy. Przykładem dania kultowego, wręcz hitu na całym świecie, jaki wywodzi się właśnie z kulinarnych Włoszech jest pizza. Do tego nie zapominajmy również o jakże smakowitym spaghetti czy też deserze tiramisu, jakie rozsławione zostały na całym globie. Musimy mieć jednak na uwadze istotny fakt – nie tylko makaron oraz pizza to bazowe pozycje w jadłospisie przeciętnego Włocha. Potraw jest znacznie więcej i są one o wiele bardziej specyficzne i wysublimowane smakowo, a w większości bazują na ziołach, na przyprawach, sosach. Nie ma tu możliwości, aby pominąć włoskie sery, czy też wina, jakie pite są do większości posiłków, nie tylko na specjalne okazje.

Malo kto nie kojarzy włoskich rarytasów, chociażby kilku. Co więcej, musimy wspomnieć, że dania rodem ze słonecznej Italii  opierają się na ścisłej zależności z określonym regionem. I na tej podstawie trzeba wspomnieć, iż biała fasola bądź chleb bez soli to typowe specjały Toskanii, natomiast w Neapolu bądź na Sycylii dominuje bardzo grube ciasto do pizzy – w porównaniu z Rzymem. Podobnie jest z rozmaitymi typami sera mozzarella.