Kuchnia tajska

Podstawą kuchni tajskiej jest zwłaszcza takie komponowanie menu, aby łączyło ze sobą dwa nadrzędne elementy. Mowa tu z jednej strony o przyjemności jedzenia, z drugiej zapewnieniu poprzez posiłek harmonii spożywania dań.

Warto wiedzieć, że to, w jaki sposób ukształtowała się kuchnia tajska, w bardzo dużym stopniu wiąże się nie tylko z tym, co utrwalali przez lata  mieszkańcy Tajlandii, ale przede wszystkim wynika z wpływów innych krajów, to jest państw ościennych takich jak Indie, Birma, Chiny oraz Laos. To te zakątki świata, pod względem kulinarnym, wniosły swój udział w dużym stopniu właśnie do menu tajskiego. Co takiego jest charakterystyczne dla tak odległych od polskich smaków? Przede wszystkim, każdy prawdziwy kucharz czy domownik ceniący tradycję tajską, opiera swoje menu na specyficznej zasadzie pięciu smaków. Jest to między innymi ostrość, gorycz, słoność, słodycz oraz kwaśność, z tym że nierzadko smaki te się wzajemnie przeplatają.

Co istotne, wyżej wymieniona zasada pięciu smaków bazuje zwłaszcza na nawiązaniu do tak kluczowej dla Tajów harmonii. Większość tamtejszych  dań bazuje na dość wartościowych i odżywczych artykułach żywnościowych, do jakich zalicza się owoce morza, mleko kokosowe, ale też zioła i przyprawy. Najważniejsze dania to na przykład larb. Jest to mocna w smaku, pikantna sałatka, którą robi się z dodatkiem mięsa wysokiej jakości, cebuli, chilli. Ponadto nie zapominajmy również o tom saep, czyli pikantno-kwaśnej zupie.  Wszelkie potrawy- nie tylko tajskie, ale ogólnie kuchni orientalnej – są oparte na pieczołowicie przygotowywanych metodach obróbki żywności. Najczęściej gotuje się je w specjalnych glinianych naczyniach, odrzucając metalowe.